Organizacje studenckie i koła naukowe | Kolegium Nauk Medycznych - Uniwersytet Rzeszowski


MIĘDZYNARODOWE STOWARZYSZENIE STUDENTÓW MEDYCYNY IFMSA-POLAND


     Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland jest organizacją zrzeszającą studentów medycyny i młodych lekarzy. Jest zrzeszeniem apolitycznym, samorządnym
i trwałym, o celach niezarobkowych. W ramach swej działalności należy do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Studentów Medycyny – IFMSA (International Federation of Medical Students Associations). IFMSA jest największą na świecie organizacją studencką – poprzez 129 organizacji krajowych należą do niej studenci ze 121 państw. Stowarzyszenie posiada swoje oddziały na wszystkich Wyższych Uczelniach Medycznych w Polsce – m.in. w  Rzeszowie.

Przynależność do organizacji jest dobrowolna – każdy student medycyny i młody lekarz może stać się jej członkiem po wypełnieniu deklaracji członkowskiej. Działania organizacji skupiają się głównie na lokalnych akcjach, prowadzonych w ramach czterech programów stałych (więcej na: http://www.ifmsa.pl/), które dają członkom organizacji, możliwość wyjazdu w różne zakątki świata (jest to około 60 państw) na wymiany naukowe oraz praktyki wakacyjne do medycznych placówek. W Rzeszowie, w ramach tych programów, organizujemy przeróżne wydarzenia, np. w szpitalach – akcja „Czytamy pomagamy”, która polega m.in. na czytaniu chorym dzieciom, przebywającym w szpitalu, grach i zabawach z nimi. W galeriach handlowych prowadzimy akcję „Zdrowie pod kontrolą”, podczas której mierzymy ciśnienie, poziom glukozy we krwi itp., zachęcając oraz uświadamiając społeczeństwo, jak ważne są profilaktyczne, regularne badania. Warto dodać, że istnieją też inne wydarzenia: np. o charakterze charytatywnym – jak zbieranie zakrętek z butelek
w celu przekazania darowizn różnym fundacjom, niosącym pomoc chorym dzieciom, czy też takie, które doskonalą i przygotowują nas – studentów medycyny – do przyszłego zawodu, np. kurs szycia chirurgicznego.

Wspomniane wyżej przykłady są tylko częścią naszej ciągłej i intensywnej działalności. Wciąż rozszerzamy jej zakres działań, doskonalimy je. Na czele naszego rzeszowskiego oddziału stoją: Joachim Zborowski, Konrad Ciećko, Krzysztof Bielewicz, Patrycja Baciur, Jakub Nowak, Wioletta Hus. Wraz z pozostałymi członkami – naszym fundamentem – tworzymy IFMSA-Poland Oddział Rzeszów, do którego z roku na rok, dołączają nowi studenci, pełni entuzjazmu, pomysłów oraz energii do działań poza uczelnią.

Kontakt z nami: ifmsarzeszow@gmail.com