IFMSA Rzeszów lekarski UR


MIĘDZYNARODOWE STOWARZYSZENIE STUDENTÓW MEDYCYNY IFMSA-POLAND


   

            Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland jest organizacją zrzeszającą studentów medycyny oraz młodych lekarzy. Jest stowarzyszeniem apolitycznym, samorządnym i trwałym, o celach niezarobkowych. W ramach swej działalności należy do Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Studentów Medycyny – IFMSA (International Federation of Medical Students Associations). IFMSA jest największą na świecie organizacją studencką – poprzez 129 organizacji krajowych należą do niej studenci ze 121 państw, a w sumie w ramach organizacji działa około 1 000 000 osób. Stowarzyszenie posiada swoje oddziały na wszystkich Wyższych Uczelniach Medycznych w Polsce – m.in. w  Rzeszowie. Ze względu na zakres działanie cała struktura IFMSA została podzielona na Programy Stałe.

Korzyści z działalności w IFMSA-Poland:

  • Możliwość wyjazdu na praktyki wakacyjne lub wymiany naukowe do około 60 państw w różnych zakątkach świata, w zależności od ilości punktów uzbieranych za zajmowane funkcje oraz udział w poszczególnych akcjach.
  • Szkolenia z wiedzy medycznej, np. kursy szycia chirurgicznego.
  • Uczestnictwo w warsztatach dotyczących przeróżnych tematów, m.in. marketingowych, zarządzania czasem, zespołem oraz warsztatach dotyczących działania Programów Stałych lub pozyskiwania umiejętności przygotowywania przemówień, szkoleń, planowania własnej kariery.
  • Konferencje naukowe organizowane przez inne polskie oraz zagraniczne Oddziały.
  • Możliwość działania w wolontariacie w przeróżnych programach realizowanych ogólnopolsko lub lokalnie.
  • Integracja ze studentami z całej Polski, a nawet Europy i reszty świata, kreowanie na tej podstawie poglądu na zagadnienie globalnej opieki medycznej.

          W Rzeszowie, w ramach Programów Stałych organizowane są przeróżne wydarzenia, np. akcja „Czytamy pomagamy”, która polega na czytaniu bajek chorym dzieciom przebywającym w szpitalu, grach i zabawach z nimi.

          W galeriach handlowych regularnie przeprowadzamy akcję „Zdrowie pod kontrolą”, podczas której mierzymy ciśnienie, poziom glukozy we krwi, poziom tkanki tłuszczowej itp., zachęcając oraz uświadamiając społeczeństwo, jak ważne są profilaktyczne, regularne badania. Wielu z przebadanych przez nas osób zarekomendowaliśmy wizytę u lekarza i zrobienie dodatkowych badań.

          Warto dodać, że istnieją też inne wydarzenia: np. o charakterze charytatywnym – jak zbieranie zakrętek z butelek w celu przekazania darowizn różnym fundacjom, niosącym pomoc chorym dzieciom, czy też takie, które doskonalą i przygotowują nas – studentów medycyny – do przyszłego zawodu, np. wspomniany wcześniej kurs szycia chirurgicznego.

          Kolejną akcją jest „Krok ku anatomii”, czyli program zajmujący się pokazaniem licealistom z rzeszowskich liceów na czym polega praktyczna nauka anatomii na kierunku lekarskim oraz zachęceniem ich do wybrania właśnie tego kierunku.

          Działalność naszego Oddziału pozytywnie wpływa na wizerunek studentów kierunku lekarskiego Uniwersytetu Rzeszowskiego wśród mieszkańców Rzeszowa, a także wśród innych polskich uczelni medycznych.

Naszym Oddziałem kieruje zarząd, obecnie w składzie:

Prezydent Oddziału – Konrad Ciećko

Wiceprezydent ds. Finansów – Michał Stefan

Wiceprezydent ds. Marketingu – Joachim Zborowski

Sekretarz – Jakub Nowak

Oprócz tego, poszczególne Programy Stałe posiadają swoich Koordynatorów.

Kontakt: ifmsarzeszow@gmail.com